Jak wychować samodzielne dziecko?

Samodzielne dziecko to takie, które potrafi samo wykonać swoje obowiązki!
Każdy rodzic by chciał wychować zaradne, przedsiębiorcze oraz samodzielne dziecko. Każda matka i każdy ojciec z dumą patrzy na to, jak ich dorosłe dziecko pracuje, ma własny dom, piękne dzieci oraz szczęśliwą rodzinę. Aby jednak tak było, należy zadbać o wychowanie w samodzielności od samego początku czyli od najmłodszych lat.
/ 21.07.2010 09:05
Samodzielne dziecko to takie, które potrafi samo wykonać swoje obowiązki!

Samodzielne dziecko

Wielu rodziców mylnie postrzega takie wychowanie jako bezstresowe pozwalanie na wszystkie zachcianki swojego dziecka. Uczenie samodzielności to nie zostawianie dziecka samemu sobie, lecz pokazywanie mu możliwości i wspieranie w jego decyzjach przy jednoczesnym kontrolowaniu i zapewnieniu bezpieczeństwa.

Pierwszą zasadą jest dostosowywanie możliwości samodzielnych decyzji i czynności do rzeczywistego wieku rozwojowego dziecka. Jeśli dziecko może już samo chodzić, to nie asekurujmy go na każdym kroku, tylko obserwujmy jego poczynania reagując w odpowiednich sytuacjach. Kiedy dziecko już jest w stanie samodzielnie jeść posiłek, to nie próbujmy na siłę przedłużać okresu karmienia. Przy małych dzieciach rodzice bardzo często wykonują czynności za dziecko z własnej wygody.

Przecież znacznie szybciej rodzic jest w stanie ubrać kilkulatka, posprzątać zabawki czy nakarmić niż zrobiłyby to dziecko. Faktem jest, że początkowo wszystkie te rzeczy wykonywane są bardzo nieporadnie i wolno. Ale nie wolno ograniczać dziecku możliwości do rozwoju, lecz go stymulować. Jeśli będziemy dziecko wyręczać w tych podstawowych czynnościach, szybko się ono do tego przyzwyczai i później coraz trudniej będzie je wyegzekwować.

Zobacz też : Oczekiwania wobec dziecka

Nie rób nic za dziecko - to je nauczy samodzielności

Częstym problemem w wieku szkolnym jest odrabianie lekcji. Zamiast pozwolić dziecku pomyśleć czy popracować, to rodzice sami wykonują zadania. I oczywiście prace czy opowiadania są pięknie wykonane, tylko że niesamodzielnie. 

Później dziecko może mieć trudności z identyfikowaniem się z tymi pracami, pozytywna ocena nie ma takiego wymiaru jak ta, która została osiągnięta poprzez własny wysiłek.

Ponadto dzieci mogą zostać nauczone bezradności, która przejawia się tym, że nie będą chciały pracować nad lekcjami domowymi same, szukając wsparcia innych osób.

Taka sama sytuacja przedstawia się w przypadku obowiązków domowych. Jeśli dziecko nie jest odpowiedzialne na swój pokój, zabawki czy inne rzeczy i jest przyzwyczajane, że mama zawsze to posprząta i zadba o czystość, wówczas szybko może się okazać, że wyegzekwowanie w późniejszym wieku tych czynności będzie bardzo trudne.

Dzieci lubią mieć własne obowiązki, daje im to poczucie odpowiedzialności, przybliżenia się do świata dorosłych rodziców, daje poczucie posiadania własnych spraw.

Dlatego też należy dziecku dawać możliwość pracy samodzielnej, podejmowania decyzji, próby rozwiązywania problemów, wykorzystywania własnej kreatywności. Samodzielna praca uczy bardzo wielu cech, które tworzą potencjał w dorosłym życiu. Im szybciej zaczniemy pokazywać to dziecku, tym większa szansa, że przyswoi te umiejętności w sposób naturalny.

Zobacz też : Dziecko osiągające sukces

Redakcja poleca

REKLAMA